Не са известни подробности за Bubarstvo

Комо, Майкъл. „ Копринени буби и съпруги в Нара Япония .“

По производство на пашкули и естествена коприна тогава България е заемала първо място в Европа и едно от водещите места в света.

Кой е изобретил коприната и дали това наистина включва копринени буби?

ЕТИКЕТИ:бубарствобубено семебубикопринапашкуличерници

Страници за излезли от системата редактори научете повече Приноси

Първите греньори (производители на бубено семе) са се учели от опитната станция в Бурса и от търговци на бубено семе, идващи от Франция и Италия.

Светослава Диева от копринена ферма “Буболинка” Към момента дамата единствено влага средства в бубарството. Инвестирала и собствени средства от други препитания. Не може да се издържа от него, тъй като по думите й, в момента у нас няма кой да изкупува копринените пашкули. Затова и тя експириментира. Целта й е да затвори цикъла и да започне сама да произвежда нежната тъкан.

Ако някой от вас има интерес да го започне, добре е да се запознае със следните инструкции.

Дезинфекцират се помещенията за бубохранене, както и местата за съхранение на черничевия Бубарство лист и площадката/ помещението за подготовка на храната.

Видео Мечка реши да се разхлади сред хората в езерото Тахо (Видео)

Your browser isn’t supported any longer. Update it to obtain the best YouTube practical experience and our most current functions. Learn more

Формулата за минималната заплата създава сериозни рискове за българската икономика

В момента възстановяваме старите и създаваме нови градини. Започваме един щурм за производство на черничеви дървета и създаване на градини в цялата страна, но основно в Северозападна България“, казва Мила Димитрова, председател на Управителния съвет на „Текстил Клъстер Коприна“.

Самата Светослава изоставя динамичния живот в София, за да се отдаде на упорит труд в ивайловградското село. Към бубите се насочва заради топлите спомени от детството си – семейството й се занимавало с бубарство. Каузата й е да запали повече хора и да се възроди традицията. Затова е направила сайт, в който споделя опита си. Казва, че има интерес. С нея се свързвали хора от различни краища на страната. Знания за отглеждането на пашкули обаче у нас е трудно да се добият. Самата Светослава е започнала да се учи от книга.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Не са известни подробности за Bubarstvo”

Leave a Reply

Gravatar